40 درصد ویزیت پزشکان در دنیا به خاطر اختلالات اسکلتی عضلانی است

40 درصد ویزیت پزشکان در دنیا به خاطر اختلالات اسکلتی عضلانی است
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به اینکه 19 درصد بستری های بیمارستانی ناشی از اختلالات اسکلتی و عضلانی است ،گفت:هزینه های بالای ناشی از اختلالات اسکلتی عضلانی زنگ خطری برای سیاست گذاران بهداشت و درمان کشور محسوب می شود.

دکتر محمد علی محسنی بند پی در مراسم افتتاحیه سیمینار تخصصی فیزیوتراپی در اختلالات اسکلتی عضلانی که در هتل المپیک برگزار شد،گفت:40 در صد ویزیت پزشکان در دنیا به دلیل اختلالات اسکلتی عضلانی است.

وی اظهار داشت :19 در صد علل بستری در دنیا و هزینه ای معادل 5 برابر درمان ایدز،3 برابر د رمان آلزایمر صرف هزینه های ناشی از اختلالات عضلانی اسکلتی است.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت :سیاست گذاران بهداشت و درمان با بررسی هزینه های درمان عوارض اختلالات عضلانی اسکلتی باید امروز چاره اندیشی کنند.

چرا که فردا پاسخ گویی سخت تر و پر هزینه تر خواهد بود.

وی در ادامه گفت : همان گونه که نگران درمان سرطان ، بیماری های قلبی،معاینه وسایر بیماری ها هستیم باید بدانیم که فقر حرکتی ،تغذیه نا مناسب و سونامی سالمندی تهدیدی برای بهداشت و درمان کشور و سلامت جامعه است.

دکتر محسنی بندپی افزود : سازو کار بهداشت و درمان باید برای پدیداه سالمندی برنامه داشته باشد زیرا 25درصد جمعیت ایران در سال های آتی سالمندخواهد بود.رییس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت :اختلالات اسکلتی و عضلانی در جامعه امروز سن و سال نمی شناسد و آمار ها نشان می دهد پنج هزار کودک در کشور از کمر درد رنج می برند که اگر این فشار عصبی اسکلتی تعدیل نشود جامعه جوانان ،افراد سالمند، کودکان و سایر اقشار جامعه در سنین مختلف با آن عوارض دست و پنجه نرم می کنند.دکتر محسنی بند پی در ادامه اظهار داشت :ایران در زمینه ریشه کنی فلج اطفال ،سکته و سایر بیماری ها پیشینه خوبی داشته است که ریشه کنی این بیماری ها و موفقیت آن به پیشگیری در گام اول باز می گردد.وی افزود:اگر به فکر پیشگیری اختلالات اسکلتی عضلانی نباشیم بهداشت و در مان کشور به زودی باید هزینه های بالایی را متحمل شود و پیشنهاد جامعه فیزیوتراپی این است که بابکارگیری فیزیوتراپیست ها در پیشگیری از اختلالات اسکلتی عضلانی از هم اکنون به فکر این نیاز جامعه باشند.